تحقیق درباره جغرافیای طبیعی سرخس-2091263

تحقیق,درباره,جغرافیای,طبیعی,سرخس,جغرافیای ایران|2091483|is-test
پژوهشگر گرامی،شما با عنوان تحقیق درباره جغرافیای طبیعی سرخس وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word

(قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:22

قسمتی از متن فایل دانلودی:

شهرستان سرخش در منتهی الیه شمال شرق استان خراسان رضوی با وسعتی حدود 25447 کیلومتر مربع در فاصله 185 کیلومتری از شهر مشهد واقع شده است. این شهرستان از شمال و شرق با کشور ترکمنستان، از غرب با شهرستان مشهد و از جنوب با شهرستان تربت جام و فریمان هم مرز می باشد. این شهرستان در عرض جغرافیایی 36 درجه و 36 درجه 40 دقیقه و طول جغرافیایی 60 درجه و 30 دقیقه تا 61 درجه و 15 دقیقه قرار گرفته است.

1-2-1 توپوگرافی

حدود طبیعی منطقه سرخس در جنوب رودخانه کشف رود، در شرق رودخانه تجن، در غرب و جنوب غربی ارتفاعات کپه داغ می باشد. شهر سرخس در دشتی به همین نام که شیب عمومی آن از جنوب به طرف شمال و از غرب به شرق تمایل دارد، واقع شده است. در فاصله 40 کیلومتری از مرکز سرخس در جنوب و غرب ارتفاعاتی به نامهای گرزمه، شورلق و چاله زرد قرار گرفته و پس از آنها ارتفاعات مزدوران که امتداد رشته کوههای هزار مسجد بوده و پاره ای از قلل آن بالغ بر 3200 متر ارتفاع دارد، مشاهده می شود. هرچه از داخل دشت سرخس به سمت شمال پیش برویم به نقاط کم ارتفاع می رسیم. علاوه بر این در این منطقه و مناطق مجاور بعضی از آبادیهای آن تپه های خاکی زیادی به چشم می خورد که ارتفاع آن به حدود 50 تا 30 متر می رسد.

فصل دوم

جغرافیای انسانی سرخس

2-1- وجه تسمیه

واژه سرخس علاوه بر اینکه خود را بعنوان یک نام اصیل ایرانی بر روی یک شهر حفظ کرده است، نام چند گیاه و برخی داروها و اسم افراد تاریخی نیز هست. پاره ای اعتقاد دارند که شهر سرخس را نام گیاهی دانسته است که دارای ساقه های زیرزمینی می باشد و دارای انواع بسیاری است که برخی از آنها در دشت سرخس و منطقه جنگلی آن به فراوانی می روید.

2-2- تاریخچه شهرستان سرخس

2-2-1- سرخس قبل از اسلام

از تاریخ سرخس تا پیش از اسلام اطلاع دقیقی در دست نمی باشد. اما از آنچه که در داستانهای شاهنامه و برخی کتیبه ها آمده است. می توان یقین حاصل نمود که سرخس پیش از اسلام نیز بعنوان یکی از شهرهای مهم خراسان در نزد مردم ایران شناخته شده بوده است. مسعود کیهان در کتابی به معرفی ایالات های قدیم ایران می پردازد که در آن از ساریگا که سرخس امروزه است نیز نام می برد.

اعتماد السلطنه نیز در کتاب خود تأکید می کند که سرخس یکی از نقاط سرحدی بین ایران و توران به حساب می آید و به همین دلیل هنوز آیار یک سرخس مخروبه در خاک ترکنستان وجود دارد که تحت عنوان سرخس افراسیابی می باشد. سرخس افراسیابی همان سرخس قدیم است که در عهد عباس میرزا پس از یک دوره منظور – از دوره تیموری تا اویل دوره قاجار تا حدودی آباد بوده است. انتساب این شهر به افراسیاب در برخی روایات این شبهه را پدید می آورد که سرخس پیش از اسلام یکی از نقاط سرحدی بین ایران و توران به حساب می آمده است.

و.....مطالب دیگر:
تحقیق در مورد مسابقه داستان نویسی چهار داستان کوتاه 107 ص تحقیق در مورد مشكلات كشت كلزا و دليل عدم استقبال زارعين از توسعه كشت كلزا 32 ص تحقیق در مورد مطالعه بهره وری در بانکداری اسلامی بانک کشاورزی 40 ص تحقیق در مورد مطالعه تطبيقي نظام تحقيق و توسعه در بيمارستانهاي كشورهاي منتخب 41 ص تحقیق در مورد مطالعه روند جديد اقتصاد در جهان تحقیق در مورد مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى 85 ص تحقیق در مورد معرفي ساختمان كلي كتاب دوم ابتدايي 56 ص تحقیق در مورد مفاهيم اوليه شبكه و نصب ويندوز سرور 2003 11 ص تحقیق در مورد مفاهيم و عقايد زردشت 22 ص تحقیق در مورد مفاهيم اوليه پروتکل TCP تحقیق در مورد مفهوم وحي 58 ص تحقیق در مورد مفهوم امامت تحقیق در مورد مقدمه ای بر بوقلمون تحقیق در مورد مكتب نگارگري شيراز 18 ص تحقیق در مورد مقدمه ای بر سیستمهای خبره 75 ص تحقیق در مورد منوچهر آتشی 21 ص تحقیق در مورد مهندسي كيفيت راهي به سوي بهبود فرآيندها 11 ص تحقیق در مورد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات شیمی مواد پاک کننده 30 ص تحقیق در مورد مواد هوشمند مواد حافظه دار 18 ص تحقیق در مورد موانع صادرات مركبات 70 ص تحقیق در مورد موسیقی از نظر اسلام تحقیق در مورد موتاسيون تحقیق در مورد موتور 75 ص تحقیق در مورد ميزان همبستگي بين اختلافات خانوادگي و افت تحصيلي فرزندان 22ص تحقیق در مورد مونوگرافي و بررسي عملكرد اقتصادي، اجتماعي، سياسي، فرهنگي شركت تعاوني تهيه و توزيع لوازم الكتريكي يزد